vene tuur, Acipenser gueldenstaedtii




Iseloomulikud tunnused: Piklik keha kaetud viie rea luukilpidega. Ninamik suhteliselt lühike ja ümaratipuline, kitsam kui siberi tuural. Nokise alumisel küljel paikneb neli peenikest poiset, mis ei ulatu suuavani. Seljakilpe reas 7-19, küljekilpe reas 24-44. Suuremate kilbiridade vahel paiknevad väikesed tähekujulised naastud. Kala külgede ja kilbiridade värvus on siberi tuuraga võrreldes enam heledamates või kollakamates toonides.

Mõõtmed: Kasvab üle 2 m pikkuseks ja 115 kg raskuseks.

Sarnased liigid: Tuurade teised liigid.

Elukeskkond: Põhjalähedase eluviisiga. Rannikumeredes ja suurte jõgede suudmealadel.

Toitumine: Toitub zoobentosest ja väikestest kaladest.

Paljunemine: Isaskalad saavad suguküpseks 9-29, emaskalad 9-34 aasta vanuselt. Absoluutne viljakus kuni 1,5 miljonit marjatera. Koeb kevadel ja suvel suuremate jõgede kiirevoolulistes ja sügavates kohtades kivisel või kruusasel põhjal. Vastsed kooruvad ühe nädala jooksul.

Ränne: Anadroomne liik, kes võtab ette pikki rännakuid suurtesse jõgedesse kudemisaladele.

Levik: Aasovi, Must ja Kaspia meri ja neisse suubuvad suuremad jõed. Eesti rannikumeres võib kohata kalakasvatustest lahti pääsenud kalu.

Kaitse ja piirangud: Looduslikud populatsioonid on ülepüügi, reostuse ja jõgede tõkestamise tõttu väljasuremisohus. Toimub ulatuslik noorkalade asustamine jõgedesse.

Tähtsus: Kalakasvatuse objekt. Väärtuslik toidukala.


Asend eluslooduse süsteemis:

riik Animalia
hõimk. Chordata
alamhõimk. Vertebrata
klass Actinopterygii
selts Acipenseriformes
suguk. Acipenseridae
perek. Acipenser
liik Acipenser gueldenstaedtii